ALTERNATIVA 2016: GNOD, LIGHTNING GLOVE & LIŠAJ


FESTIVAL ALTERNATIVA
09/11/2016 – Klub FAMU

GNOD (UK)
„Expect the unexpected,“ říkají britští Gnod a při vší snaze to je nejlepší možná charakteristika jejich hudby. Proměnlivé sdružení muzikantů, které tvoří osu kreativního centra Islington Mill, se na svých deskách pohybuje leckde od psychedelického rocku po surovou elektroniku. Přesně v duchu těchto proměn letos vydali surové album Mirror, následníka velkorysého, povětšinou elektronického trojalba Infinity Machines, které v roce 2015 zaštítil renomovaný label Rocket Recordings (dále Goat anebo Hey Colossus). Jen málo kapel umí naživo vybičovat smysly tak intenzivně jako Gnod, jen málo kapel se na ose mezi hypnózou a totálním ovládnutí posluchače pohybuje tak suverénně. Na svých labelech Ono Tesla, respektive Tesla Tapes zaštítili Gnod i vinylová vydání spřízněných Lightning Glove.
LIGHTNING GLOVE (CZ)
Dystopie již dnes! Pražské trio Lightning Glove má mimořádný dar navodit svým industriálním technem skličující nervozitu i opojení zároveň. Jejich debut Fantasmagorie interiéru vyšel v roce 2013 pod hlavičkou Red for Colour Blind, s kapelou úzce spjatého blogu a kazetového labelu. Zatím poslední nahrávku Radical Zoo (Nothing) vydal britský label Ono Tesla. Kapela – jejímž členem je i Dizzcock, držitel ceny Vinyla za album roku 2015 – vychází z britské industriální scény i soudobých mutací městských tanečních žánrů a není se tedy čemu divit, že je jejich hudba stejně tak pudová i chladně odtažitá. V současné době dokončují nové album, jehož tracky už jsou součástí živých koncertů. Vystoupení na Alternativě ozvláštní pro tuto příležitost vytvořený vizuál Petera Gondy z blogu a kulturní platformy Easterndaze.LIŠAJ (CZ)
Jeden z nejzajímavějších „sólistů“ na české undergroundové scéně? Mikuláš Odehnal začínal v postrockové kapele Pime7, později ho vtáhlo elektronické duo Les. Od kytarových dronů se postupně přesunul k elektronice, terénním nahrávkám, ale i hip-hopu, z jeho estetiky ovšem úplně nevymizela ani raná záliba v metalu. „Poslouchám hodně hudby, která je postavená na kontrastu hluku a lidského hlasu, třeba legendy Dälek, Jesu a další,“ řekl v rozhovoru pro Full Moon. „Szara“, debut jeho projektu Lišaj, vyšel nejprve digitálně a poté péčí labelu Genot Centre i na kazetě. V Ostravě usazený hudebník pro svou tvorbu nepotřebuje výrazné technologické vymoženosti – i bez nich je s to komponovat soustředěné i svobodomyslné ambientní krajiny, v nichž se nenápadně potkávají velmi odlišné žánry.

Žádné komentáře:

Okomentovat